Vize ve Schengen Nedir? –

Vize ve Schengen Nedir?

Vize Nedir?

Bir ülkeden diğer bir ülkeye geçişte ülkeler arasındaki kararlar doğrultusunda, şahsın kendine ait pasaportuna yada yerine geçebilecek diğer bir belgeye, gideceği  ülkenin temsilciliği (konsolosluk,büyükelçilik..vb) tarafında verilen izin belgesidir.

Schengen Nedir?

Schengen diyince aklımıza Avrupa ülkeleri gelmektedir. Fransa – Almanya – Belçika’nın ortasında bulunan ufak ama bir o kadar da zengin bir Luxemburg’un güneyinde bulunan şehrin adıdır. Schengen 14.06. 1985 yılında 5 Avrupa ülkesinin bir araya gelerek imzalanmış olmasıdır.Bu imzalanma sonunda Avrupa ülkelerinin ortak ismi Schengen olarak geçmektedir.

Schengen anlaşmaları, kişilerin Schengen Belgesinde serbest dolaşımını hedeflemektedir. Sonuç olarak, Schengen anlaşmalarına üye bir devlet tarafından düzenlenmiş her tür Schengen vizesi, Schengen belgesindeki ülkelerin tamamında geçerlidir.Schengen ülkeleri; Almanya, Avusturya,Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya,İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya,Slovenya, Yunanistan ‘ dır.

VİZE BAŞVURUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • 1 yıldan eski olmayan bir pasaportunuzun olması,
 • Pasaportunuzun süresi 1 yıldan eski veya gideceğiniz ülkeden ayrılış tarihinden sonra 6 ay geçerli değil ise bağlı bulunduğunuz İl Emniyete giderek yeni bir pasaport başvurusu yapılması,
 • Düzenlemiş olduğunuz evrakları eksiksiz bir şekilde konsolosluğa sunulması,
 • Mesleki düzenlediğiniz tam evraklarınızın yeni tarihli olması,
 • Yapılan Schengen başvurularınızda banka hesap hareketleriniz çok önemli olup olabildiğince yüksek meblağda gösterilmesi,
 • Schengen ilk vize başvurusu yapan kişilere mülakat uygulanması,
 • Mülakat esnasında vize görevlisi ile yapacak olduğunuz yüz yüze görüşmede yanlış veya yalan bir bilgide bulunulmamasıdır.

Vize Başvuru Ve
Bilgi Formu

  GEREKLİ BİLGİLER

  Vize alırken karşılaşabileceğiniz her durum için sizi önceden bilgilendiriyor
  işinizi kolaylaştırıyoruz.

  Vize ve Schengen Nedir?

  Vize bir ülkeye girmek veya bir ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan alınması gerekli izin.

  Seyahat Sigortası

  Ailenizin ve sevdiklerinizin sizin için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden başınıza gelebilecek aksiliklere karşı sizi ve onları Sigorta güvencesine alıyoruz.

  Vize Rejim Tablosu

  Yabancı ülkelerin Türk vatandaşlarına uyguladığı Vize Rejim Tablosu detaylarına ulaşabilirsiniz.

  WhatsApp WhatsApp Destek
  Arayın
  0212 458 44 14
  Arayın
  0533 389 20 29